Sovići Donji

Službene stranice mjesne zajednice Sovići Donji

Statut MZ Sovići Donji

Na temelju članka 82. i 83. Statuta općine Grude (“Službeni glasnik općine Grude” broj 1/08) građani Mjesne zajednice ________________ na Zboru građana održanom _______________., donose

S  T  A  T  U  T
Mjesne zajednice _______________

I – TEMELJNE ODREDBE

Članak l.

Građani organizirani u Mjesnu zajednicu _____________  (u daljnjem tekstu: Mjesna zajednica), ovim statutom uređuju prava i dužnosti Mjesne zajednice, njenu organizaciju, tijela i odnose s poduzećima i drugim organizacijama i zajednicama i uređuju druga pitanja od značaja za rad Mjesne zajednice i život građana u njoj.

Članak 2.

Područje Mjesne zajednice čini dio područja općine Grude koji obuhvaća naseljena mjesta ili dijelove naseljenih mjesta: _____________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

Članak 3.

Mjesna zajednica ima svojstvo pravne osobe u pogledu prava i obveza utvrđenih Statutom Općine, odlukom o osnivanju i zakonom.
Mjesna zajednica se upisuje u registar mjesnih zajednica koji vodi mjerodavna služba općine. Mjesna zajednica ima pečat okruglog oblika, u kome je u oblika kruga upisan tekst:
“Mjesna zajednica ________________________».

Članak 4.

Predsjednik Vijeća Mjesne zajednice (u daljnjem tekstu: Predsjednik Vijeća) predstavlja Mjesnu zajednicu i zastupa je u svim poslovima s trećim osobama, osim u slučaju kad je zakonom utvrđeno da Mjesnu zajednicu zastupa Općinsko pravobraniteljstvo.
Vijeće Mjesne zajednice može posebnim aktom u skladu s ovim statutom odrediti obim ovlaštenja u zastupanju Mjesne zajednice i utvrditi i druge osobe ovlaštene da predstavljaju i zastupaju Mjesnu zajednicu.

II – PRAVA I DUŽNOSTI MJESNE ZAJEDNICE

Članak 5.

Mjesna zajednica kroz tijela je nadležna za obavljanje poslova koji izravno utječu na svakodnevne potrebe i život i rad građana, kao što su :

  1. pokreću i sudjeluju u javnoj raspravi u pripremi i donošenju urbanističkih planova na području mjesne zajednice, pokreću inicijative, daju mišljenja i sudjeluju u gradnji komunalnih objekata i objekata u općoj uporabi,
  2. pokreću i sudjeluju u raspravama o inicijativama i aktivnostima za razvitak gospodarstva i društvenih djelatnosti,
  3. brinu o zaštiti osoba kojima je potrebna pomoć i s tom svrhom pokreću suradnju sa stručnim tijelima iz djelatnosti socijalne zaštite,
  4. staraju se o razvitku kulture i športa i stvaraju uvjete za dostupnost ustanova i objekata kulture i športa svim građanima, a naročito mladeži,
  5. stvaraju uvjete i poduzimaju mjere za očuvanje i zaštitu prirodnih i radom ostvarenih vrijednosti čovjekove sredine,
  6. drugim poslovima utvrđenim statutom i pravilima mjesnih zajednica, vodeći računa o vrsti i obujmu potreba, raspoloživim sredstvima, kao i interesima građana u cjelini.
Članak 6.

Građani u Mjesnoj zajednici daju inicijative, prijedloge i mišljenja, sudjeluju i odlučuju o:

  • osnivanju nove mjesne zajednice i promjeni područja Mjesne zajednice;
  • donošenju statuta i drugih općih akata;
  • osiguravanju i korištenju sredstava za zadovoljavanje zajedničkih i općih društvenih potreba u Mjesnoj zajednici;
  • izboru tijela mjesne zajednice;
  • organiziranju i provođenju priprema za obranu;
  • odnosima Mjesne zajednice s poduzećima i drugim organizacijama i zajednicama;
  • ostvarivanju prava i dužnosti u skladu s Ustavom Županije Zapadnohercegovačke,
  • drugim propisima i ovim statutom.
Članak 7.

Građani u Mjesnoj zajednici na seoskom području posvećuju posebnu pažnju unapređivanju poljodjelske proizvodnje, a naročito pri osnivanju zadruga i drugih oblika udruživanja poljoprivrednika.
Građani se angažiraju na pitanjima društvenog standarda i to:

  • organiziranjem zdravstveno-preventivnih i higijenskih aktivnosti;
  • razvijanjem socijalnih i odgojnih djelatnosti;
  • izgradnjom različitih objekata za zajedničke potrebe građana (ceste, vodovod i sl.);
  • osposobljavanjem kućanstava za racionalno korištenje i suvremenu obradu zemljišta;
  • razvijanjem humanih odnosa.

 

Članak 8.

Građani u Mjesnoj zajednici u skladu sa zakonom, ovim statutom, planom obrane općine i drugim propisima društveno-političkih zajednica, organiziraju i provode pripreme i druge aktivnosti za obranu; organiziraju se i pripremaju za izvršavanje svojih zadataka u ratu, u slučaju neposredne ratne opasnosti i u drugim izvanrednim prilikama; organiziraju jedinice civilne zaštite, i druge pripreme od značaja za organiziranje obrane na području Mjesne zajednice.

Članak 9.

Mjesna zajednica u oblasti tehničke kulture razvija i usklađuje odgovarajuće oblike tehničke kulture i stvara uvjete za zadovoljavanje potreba i interesa građana u ovoj oblasti.
Vijeće Mjesne zajednice posebnim općim aktom bliže utvrđuje prava i dužnosti građana i organa mjesne zajednice u oblasti tehničke kulture.

Članak 10.

Građani i organi Mjesne zajednice u zaštiti od elementarnih nepogoda osobito:

  • organiziraju se i osposobljavaju za izvršenje zadataka i mjera zaštite,
  • planiraju i organiziraju mjere zaštite,
  • organiziraju i provode mobilizaciju,
  • organiziraju i održavaju red za vrijeme elementarnih nepogoda,
  • organiziraju i provode obavještavanje i uzbunjivanje,
  • osiguravaju informiranje građana o opasnostima od elementarnih nepogoda,posljedicama i mjerama koje se poduzimaju na zaštiti i otklanjanju posljedica,
  • organiziraju i rukovode akcijama zaštite i spašavanja na području Mjesne zajednice i sudjeluju u toj zaštiti.

Vijeće Mjesne zajednice posebnim općim aktom bliže uređuje način organiziranja i ostvarivanja zaštite od elementarnih nepogoda na području Mjesne zajednice, utvrđuje nadležnost organa Mjesne zajednice kao i način angažiranja građana na zaštiti od elementarnih nepogoda.

Članak 11.

Vijeće Mjesne zajednice posebnim aktom bliže utvrđuje prava i dužnosti građana i tijela Mjesne zajednice u oblasti zaštite od požara u skladu sa zakonom i ovim statutom.

Članak 12.

U okviru prava i dužnosti Mjesne zajednice u imovinsko-pravnoj oblasti, tijela Mjesne zajednice su dužna, prije donošenja akata kojima se reguliraju imovinsko-pravni odnosi, zaštita i korištenje sredstava i dobara od općeg interesa, pribaviti pravno mišljenje nadležnog javnog pravobranitelja. Prije zaključivanja ugovora o kupovini i prodaji nekretnina s građanima i građansko-pravnim osobama, te ugovora o građenju i udruživanju sredstava za građenje, tijela Mjesne zajednice su dužna pribaviti pravno mišljenje nadležnog  pravobranitelja.

Članak 13.

Mjesna zajednica može u skladu s utvrđenim kriterijima dodjeljivati društvena priznanja građanima, organizacijama, i zajednicama.
Bliže kriterije, kao i način i postupak za dodjeljivanje priznanja, regulirat će Općinsko vijeće posebnom odlukom.

III – ODLUČIVANJE U MJESNOJ ZAJEDNICI

 

Članak 14.

Oblici izravnog odlučivanja građana u Mjesnoj zajednici su: referendum, zbor građana i drugi oblici izravnog odlučivanja.

a) Referendum

Članak 15.

Građani u Mjesnoj zajednici referendumom odlučuju o:

  • uvođenju lokalnog samodoprinosa za rješavanje određenih životnih potreba građana na tom području;
  • izjašnjavanju o izdvajanju ili pripajanju naselja drugom području ili izjašnjavanju o izdvajanju ili pripajanju dijela naselja drugom području;
  • rješavanju drugih potreba značajnih za život građana na tom području, sukladno zakonu i propisima Općine.
Članak 16.

Referendum za područje Mjesne zajednice, za zajedno ili više naselja Mjesne zajednice raspisuje Vijeće Mjesne zajednice, uz suglasnost Općinskog vijeća.
Prijedlog za raspisivanje referenduma može podnijeti Vijeće Mjesne zajednice, većina zborova građana sa područja Mjesne zajednice, odnosno većina zborova građana naselja za koje se traži raspisivanje referenduma.

Članak 17.

Prijedlog za raspisivanje referenduma sadrži pitanja o kojima se građani trebaju izjasniti na referendumu i područje za koje treba provesti referendum.

Članak 18.

Pravo glasovanja na referendumu imaju građani koji imaju prebivalište na području Mjesne zajednice, koji imaju glasačko pravo i upisani su u popis glasača.
Odluka donesena na referendumu obvezna je za Općinsko vijeće, Vijeće Mjesne zajednice i građane.

Članak 19.

Aktom o raspisivanju referenduma, određuju se pitanja o kojima se na referendumu građani izjašnjavaju, te dan i način održavanja referenduma i područja na kojem će provoditi referendum.

Članak 20.

Referendum provodi povjerenstvo za provedbu referenduma koju imenuje Vijeće Mjesne zajednice.
Povjerenstvo za provedbu referenduma određuje upisna mjesta u naseljima u kojima će se građani izjašnjavati na referendumu.
Referendum se provodi sukladno zakonu i ovom Statutu.

b) Zbor građana

Članak 21.

Građani na Zboru građana (u daljnjem tekstu: Zbor) daju inicijative, prijedloge i mišljenja u ostvarivanju svojih prava i interesa i donose odluke u skladu sa zakonom i ovim Statutom.
Općinsko vijeće može tražiti mišljenje od mjesnog Zbora građana o prijedlogu općinskog
propisa ili drugog općeg akta ili drugog pitanja iz samoupravnog djelokruga općine, odnosno donošenje akata iz djelokruga Općinskog vijeća

Članak 22.

Predsjednik Vijeća Mjesne zajednice saziva Zbor po vlastitoj inicijativi ili na prijedlog Vijeća i drugih tijela Mjesne zajednice.
Obavijest o sazivanju Zbora objavljuje se tako da građani budu pravodobno upoznati s dnevnim redom, mjestom, i vremenom održavanja Zbora (isticanjem oglasa).

Članak 23.

Građani na Zboru biraju predsjedništvo.
Predsjedništvo se sastoji od predsjedavajućeg i dva člana i istog broja zamjenika koji se biraju na vrijeme od četiri godine.
Predsjedništvo priprema i rukovodi radom Zbora, a mogu mu se povjeriti i drugi poslovi u svezi provođenja odluka Zbora, obavještavanja i sl.

Članak 24.

Građani na Zboru:

  • donose Statut Mjesne zajednice i vrše izmjene i dopune Statuta;
  • biraju i opozivaju članove Vijeća Mjesne zajednice, predsjednika Vijeća, članove Mirovnog vijeća i članove drugih tijela u skladu sa Zakonom;
  • odlučuju o inicijativi za osnivanje nove Mjesne zajednice ili promjeni područja Mjesne zajednice;
  • vode prethodnu raspravu po pitanju o kojima se odlučuje referendumom;
  • razmatraju pitanja iz oblasti organiziranja i provođenja obrambenih priprema i daju inicijative za unapređivanje tog sustava;
  • razmatraju izvješća i nacrte odnosno prijedloge akata koje donosi Općinsko vijeće i drugi organi i organizacije s područja mjesne zajednice, ako u Mjesnoj zajednici za ta pitanja imaju interes i razmatraju druga pitanja od značaja za život i rad u Mjesnoj zajednici.

 

Članak 25.

Zbor građana održava se prema potrebi.
Glasovanje na Zboru se provodi javno.
O radu Zbora vodi se zapisnik koji sadrži mjesto i vrijeme održavanja Zbora, broj nazočnih, dnevni red, zaključke i odluke koje Zbor donese.
Odluka se smatra donesenom ako se za nju izjasni većina od ukupnog broja nazočnih na Zboru, ako zakonom i ovim statutom drukčije nije određeno.

Članak 26.

Mjesna zajednica ima Statut Mjesne zajednice.
Statut Mjesne zajednice donose građani na Zboru građana.
Statut Mjesne zajednice je donesen ako je za njega glasovala 2/3 nazočnih građana.

c)  Građanska inicijativa

Članak 27.

O svakom pitanju iz djelokruga Općinskog vijeća građani imaju pravo na Zboru građana pokrenuti inicijativu za donošenje određenog akta ili rješavanje određenog pitanja iz djelokruga Općinskog vijeća.
O građanskoj inicijativi iz stavka 1. ovog članka Općinsko vijeće mora raspravljati ako je inicijativa podržana potpisom od strane najmanje pet posto birača upisanih u popis birača  mjesne zajednice, naselja i dijela naselja i dati odgovor podnositeljima inicijative najkasnije u roku tri mjeseca od prijema prijedloga, odnosno inicijative.

Članak 28.

Svaki građanin ima pravo Općinskom vijeću i Općinskom načelniku slati predstavke i pritužbe i davati prijedloge za rješavanje određenih pitanja iz nadležnosti lokalnih poslova Općine.
Organi iz stavka 1. ovog članka dužni su dati odgovor na podnesenu predstavku ili pritužbu odnosno prijedlog najkasnije u roku 30 dana od prijema predstavke ili pritužbe odnosno prijedloga.

d) Pismeno izjašnjavanje

 

Članak 29.

Građani mogu odlučivati i putem pismenog izjašnjavanja.
Pismeno izjašnjavanje može se organizirati o svim pitanjima o kojima se raspravlja na Zboru, osim o izboru i opozivu članova tijela Mjesne zajednice i donošenju Statuta mjesne zajednice., ili ako je zakonom izričito propisano odlučivanje na Zboru.
Prijedlog o kojem se građani izjašnjavaju pismeno, usvojen je ako ga potpisivanjem prihvati većina od ukupnog broja građana u Mjesnoj zajednici koji imaju glasačko pravo.

Članak 30.

Vijeće Mjesne zajednice pokreće postupak za pismeno izjašnjavanje i utvrđuje prijedlog o kome se građani izjašnjavaju pismeno.
Način i postupak pismenog izjašnjavanja bliže određuje Vijeće Mjesne zajednice.

IV – TIJELA MJESNE ZAJEDNICE

Članak 31.

Radi ostvarivanja ovim Statutom utvrđenih prava i dužnosti građana, izabiru se tijela Mjesne zajednice: Vijeće Mjesne zajednice, Predsjednik Vijeća Mjesne zajednice i Mirovno vijeće.
Pored ovih organa Mjesne zajednice mogu se izabrati i drugi organi.
Aktom o izboru tijela utvrđuje se njegov djelokrug, načina rada i sastav, kao i druga pitanja od značaja za rad tog tijela.

Članak 32.

Tijela Mjesne zajednice izvršavaju svoje funkcije u skladu s ovim Statutom. Tijela Mjesne zajednice podnose redovna izvješća o svom radu u određenom razdoblju, kao i posebna izvješća kad to zatraže građani na Zboru.
Tijela Mjesne zajednice za svoj rad odgovaraju Zboru građana Mjesne zajednice.

Članak 33.

Tijela Mjesne zajednice mogu u skladu s ovim Statutom donositi poslovnike o svom radu.

1. Vijeće Mjesne zajednice

Članak 34.

Vijeće Mjesne zajednice kao najviši organ upravljanja čini ________ članova.
Mandat članova Vijeća Mjesne zajednice traje četiri godine.

Članak 35.

Vijeće Mjesne zajednice biraju građani s područja Mjesne zajednice koji imaju glasačko pravo, izravno javnim glasovanjem, na Zboru, na kojem mora biti nazočno najmanje 10% birača upisanih u popis glasača Mjesne zajednice.

Prigodom izbora članova Vijeća Mjesne zajednice mora se osigurati razmjerna zastupljenost članova prema broju glasača u pojedinom naselju ili dijelu naselja.

Članak 36.

Predlaganje kandidata za članove Vijeća vrši se na Zboru građana. Radom Zbora rukovodi Radno predsjedništvo. Radno predsjedništvo upoznaje Zbor građana o ukupnom broju članova Vijeća Mjesne zajednice.

Članak 37.

Nakon završenog predlaganja kandidata za Vijeće Mjesne zajednice, Radno predsjedništvo saopćava Zboru imena svih predloženih kandidata.

Članak 38.

Izbor članova Vijeća Mjesne zajednice vrše građani na Zboru, javnim glasovanjem.
O predloženim kandidatima glasuje se onim redoslijedom kojim su predlagani.
Izabrani su ono kandidati koji su dobili većinu glasova nazočnih na Zboru.
Ako više kandidata nego što se bira članova Vijeća Mjesne zajednice dobije potrebnu većinu iz prethodnog stavka, izabrani su između njih oni kandidati koji su dobili najveći broj glasova do broja članova koji se bira.
Ako potrebnu većinu iz stavka 3. ovog članka nije dobio potreban broj kandidata, smatra se da je izabran za člana Vijeća Mjesne zajednice kandidat (kandidati) koji je dobio najveći broj glasova do broja članova koji se biraju.

Članak 39.

Mandat člana Vijeća Mjesne zajednice prestaje:

  • istekom razdoblja za koje je izabran;
  • ostavkom;
  • preseljenjem s područja Mjesne zajednice;
  • opozivom;
  • upućivanjem na izdržavanje kazne zatvora duže od 6 mjeseci;
  • ako mu je pravomoćnom sudskom odlukom oduzeta poslovna sposobnost.

 

Članak 40.

Ako članu prestane mandat prije isteka roka na koji je izabran, dopunski izbori će se provesti na način i po postupku utvrđenom za redovne izbore.

Članak 41.

Inicijativu za provođenje postupka opoziva članova Vijeća Mjesne zajednice može pokrenuti: Zbor građana i Vijeće Mjesne zajednice.
Vijeće Mjesne zajednice razmatra inicijativu za pokretanje postupka za opoziv.
Ako inicijativa bude prihvaćena, postupak za opoziv se provodi na način utvrđen za izbor člana Vijeća Mjesne zajednice.

Članak 42.

Vijeće Mjesne zajednice donosi Program rada Vijeća Mjesne zajednice, financijski plan, zaključni račun, poslovnik o svom radu, izvješće o svom radu, te obavlja i druge poslove koji su od značenja za ostvarivanje zajedničkih interesa i potreba građana s područja Mjesne zajednice utvrđene Statutom Mjesne zajednice.

Vijeće Mjesne zajednice donosi odluke iz svoje nadležnosti većinom glasova od ukupnog broja  svojih članova.

Članak 43.

Vijeće Mjesne zajednice bira predsjednika Vijeća Mjesne zajednice iz reda svojih članova na razdoblje od četiri godine.
Predsjednik Vijeća Mjesne zajednice predstavlja mjesnu zajednicu, saziva sjednice Vijeća i predsjedava im, izvršava program rada i financijski plan i obavlja i druge poslove utvrđene statutom mjesne zajednice.
Predsjednik Vijeća Mjesne zajednice za svoj rad odgovara Vijeću Mjesne zajednice, a Općinskom načelniku za obavljanje onih poslova iz samoupravnog djelokruga Općine koji su prenesem mjesnoj zajednici.

Članak 44.

Program rada i financijski plan potreba Mjesne zajednice obvezno se razmatra na zborovima građana u naseljima na području Mjesne zajednice.

Članak 45.

Vijeće Mjesne zajednice može sukladno Statutu Mjesne zajednice sazvati  Zbor građana radi raspravljanja o određenim potrebama i interesima građana, te davanja prijedloga za rješavanje pitanja od mjesnog značenja.
Način sazivanja mjesnih zborova građana, njihovog rada i odlučivanja, izbora predsjednika zbora građana i druga pitanja u svezi rada zborova građana uređuju se Statutom Mjesne zajednice.
Zbor građana Mjesne zajednice je organ konsultiranja o lokalnim poslovima. Na Zboru građana Mjesne zajednice provodi se javna rasprava i daje mišljenje o pitanjima o kojim odlučuje Općinsko vijeće dvotrećinskom većinom kao i o postupku donošenja planova općine koji se donose na teritoriju mjesne zajednice.
Zbor građana se konsultira o pitanjima o kojima odlučuje Vijeće Mjesne zajednice.
Zbor građana može davati inicijative o pitanjima iz nadležnosti Mjesne zajednice, općine i institucija koje vrše javne ovlasti.
Inicijativa Zbora građana Mjesne zajednice koju je podržalo najmanje 10% građana Mjesne zajednice upisanih u birački popis obvezuje Vijeće Mjesne zajednice i organe općinske vlasti da se o njoj izjasne.
Zbor građana saziva Vijeće Mjesne zajednice po potrebi, a obvezno na zahtjev Općinskog vijeća, Općinskog načelnika kao i na inicijativu najmanje  10% građana mjesnog područja za koje se održava zbor građana.

Članak 46.

Vijeće Mjesne zajednice u oblasti obrane osobito:

  • usmjerava pripreme za obranu, razmatra stanje tih priprema i poduzima mjere na jačanju obrambenih sposobnosti;
  • donosi plan obrane i plan za druge izvanredne prilike;
  • stara se o zadovoljavanju materijalnih i drugih potreba obrane ;
  • donosi opće akte o organizaciji i zadacima u provođenju priprema za obranu, za koja je ovim Statutom ovlašteno i vrši druga prava i dužnosti u oblasti obrane utvrđene Statutom i drugim općim aktima Mjesne zajednice, u skladu sa zakonom.

 

Članak 47.

Pravo i dužnost članova Vijeća Mjesne zajednice je: da bude nazočan sjednicama i sudjeluje u radu Vijeća da pokreće pitanja iz djelokruga Vijeća Mjesne zajednice i podnosi prijedloge, kao i da sudjeluje u provođenju odluka i zaključaka Vijeća Mjesne zajednice.

Članak 48.

Za svoj rad Vijeće Mjesne zajednice je odgovorno građanima. Jedanput godišnje Vijeće Mjesne zajednice podnosi izvješće Zboru građana.

2.    Mirovno vijeće

Članak 49.

Za područje Mjesne zajednice izabire se Mirovno vijeće. Sjedište Mirovnog vijeća je u sjedištu Mjesne zajednice.

Članak 50.

Mirovno vijeće u Mjesnoj zajednici posreduje u sporovima radi mirenja ili rješavanja određenih sporova o pravima kojima građani slobodno raspolažu u skladu sa Zakonom.

Članak 51.

Mirovno vijeće se sastoji od predsjednika i dva člana. Kandidacijski postupak za članove Mirovnog vijeća organizira i provodi Vijeće Mjesne zajednice.

Članak 52.

O prijedlogu kandidata za članove Mirovnog vijeća izjašnjavaju se građani na Zboru.
Predsjednik i članovi Mirovnog vijeća izabrani su ako je za njih glasala većina građana nazočnih na Zboru.
Ako jedan ili više kandidata ne dobije potrebnu većinu, kandidacijski i izborni postupak se ponavlja za broj članova Mirovnog vijeća koji nije izabran.

Članak 53.

Za predsjednika i članove Mirovnog vijeća ne može biti biran član Vijeća Mjesne zajednice.
Predsjednik i članovi Mirovnog vijeća biraju se na četiri godine i nakon isteka toga roka mogu biti ponovo birani.

Članak 54.

Prijedlog za razrješenje predsjednika i članova Mirovnog vijeća mogu dati: građani na Zboru i Vijeće Mjesne zajednice.

Članak 55.

O inicijativi za razrješenje predsjednika Mirovnog vijeća odlučuje Vijeće Mjesne zajednice.
Ako Vijeće Mjesne zajednice prihvati inicijativu, iznosi prijedlog na Zbor građana.
Predsjednik ili članovi Mirovnog vijeća su razriješeni ako je za razrješenje glasala većina nazočnih građana na Zboru.

Članak 56.

Predsjedniku ili članu Mirovnog vijeća prestaje funkcija ako odseli sa područja za koje je izabrano Mirovno vijeće.

Članak 57.

Vršenje administrativno-stručnih i drugih poslova za rad Mirovnog vijeća organizira i osigurava Vijeće Mjesne zajednice.

Članak 58.

Sredstva za financiranje Mirovnog vijeća utvrđuju se financijskim planom Mjesne zajednice, iz sredstava koje Mjesna zajednica dobije za podmirenje općedruštvenih potreba.

Članak 59.

Mirovno vijeće po pravilu radi u službenim prostorijama Mjesne zajednice.
Radno vrijeme Mirovnog vijeća utvrđuje svojim aktom Vijeće Mjesne zajednice na prijedlog Mirovnog vijeća.
Mjesna zajednica dužna je obavijestiti općinski sud koji obuhvaća područja Mirovnog vijeća o nazivu, sjedištu i adresi Mirovnog vijeća u roku od 15 dana od dana osnivanja.

Članak 60.

Najmanje jedanput godišnje Mirovno vijeće o svome radu izvješćuje Zbor građana.

Članak 61.

Nadzor nad zakonitošću rada tijela mjesne zajednice obavlja Općinski načelnik.
Općinski načelnik ima pravo i obvezu predložiti Općinskom vijeću da raspusti Vijeće Mjesne zajednice, odnosno razriješi dužnosti predsjednika Vijeća Mjesne zajednice ako u svom radu opetovano krše Statut mjesne zajednice i ne izvršavaju povjerene poslove.

V – NADZOR

Članak 62.

Nadzor nad zakonitošću rada tijela Mjesne zajednice obavlja Općinsko vijeće.
Općinski načelnik ima pravo i obvezu predložiti Općinskom vijeću da raspusti Vijeće Mjesne zajednice odnosno razriješi dužnosti Predsjednika Vijeća mjesne zajednice ako u svom radu opetovano krše Statut Mjesne zajednice i ne izvršavaju povjerene poslove.     

VI – SREDSTVA ZA FINANCIRANJE DJELATNOSTI MJESNE ZAJEDNICE

Članak 63.

Sredstva za financiranje djelatnosti Mjesne zajednice  su :

  1. Mjesna zajednica imat će prihode razmjerne ovlastima predviđenim Zakonom i Statutom Mjesne zajednice,
  2. sustav financiranja mjesnih zajednica mora biti dovoljno raznolik i evolutan kako bi mogao slijediti, koliko je praktički moguće, promjene stvarnih troškova vršenja poslova iz ovlasti mjesne zajednice,
  3. sredstva osigurana iz sredstava samodoprinosa,
  4. sredstva za usluge koja svojim aktivnostima ostvaruje mjesna zajednica,
  5. pokloni i druga sredstva.

Mjesna zajednica koristi sredstva sukladno svojim programima i planovima.
.

Članak 64.

Radi ostvarivanja nadzora nad prikupljanjem i korištenjem sredstava samodoprinosa, Vijeće Mjesne zajednice je dužno najmanje jedanput godišnje obavijestiti građane o naplati i korištenju sredstava samodoprinosa.

Članak 65.

Radi zadovoljavanja zajedničkih potreba i interesa u Mjesnoj zajednici sredstva se osiguravaju i namjenskim udruživanjem rada i sredstava s drugim mjesnim zajednicama, poduzećima i drugim organima i organizacijama.
Način udruživanja sredstava i njihovo namjensko korištenje, kao i međusobna prava i obveze organizacija i zajednica s kojima Mjesna zajednica udružuje sredstva, ostvaruju se u skladu s kriterijima sadržanim u aktu o udruživanju sredstava.

Članak 66.

Sredstva i prihodi Mjesne zajednice iskazuju se predračunom prihoda i rashoda, a njihova definitivna raspodjela vrši se zaključnim računom.
Predračun prihoda i rashoda i zaključni račun donosi Vijeće Mjesne zajednice.
Mjesna zajednica samostalno raspolaže svojim sredstvima. Naredbodavac za izvršenje predračuna prihoda i rashoda je predsjednik Vijeća Mjesne zajednice ili druga osoba koju posebno ovlasti Vijeće Mjesne zajednice.

VII – JAVNOST RADA I INFORMIRANJE

 

Članak 67.

Rad Zbora, sastanaka, sjednica tijela i svih drugih oblika aktivnosti u Mjesnoj zajednici je javan i dostupan građanima u Mjesnoj zajednici i sredstvima informiranja.
Samo u izuzetnim slučajevima, kad su na dnevnom redu određena pitanja povjerljive prirode, naznačena kao takva od tijela društveno-političkih zajednica, tijela Mjesne zajednice održat će sjednicu bez nazočnosti javnosti.

Članak 68.

Građani na pogodan način trebaju biti pravodobno obaviješteni o održavanju zbora, sjednice, skupova i slično radi nazočnosti i sudjelovanja.
Tijela Mjesne zajednice obavještavaju građane o svom radu povremeno, a najmanje jedanput godišnje.


VIII – OBAVLJANJE STRUČNIH I ADMINISTRATIVNO-TEHNIČKIH POSLOVA

Članak 69.

O vršenju stručnih i administrativno-tehničkih poslova stara se tajnik Mjesne zajednice, koga imenuje Vijeće Mjesne zajednice na četiri godine i može biti ponovno imenovan.
Za obavljanje stručnih i administrativno-tehničkih poslova Mjesne zajednice može se osnovati stručna služba ili zajednička stručna služba za više mjesnih zajednica.

Članak 70.

Vijeće Mjesne zajednice posebnim aktom bliže utvrđuje pitanja koja se odnose na izvršavanje stručnih i administrativno-tehničkih poslova, organizaciju, način rada i financiranje stručne službe i vrši nadzor nad vršenjem tih poslova i zadataka.
Ako se osnuje zajednička stručna služba za više mjesnih zajednica, pitanja iz prethodnog stava se mogu uređivati i međusobnim sporazumom.

IX – SURADNJA MJESNE ZAJEDNICE S DRUGIM MJESNIM ZAJEDNICAMA
ODNOSNO DRUGIM DRUŠTVENIM SUBJEKTIMA

Članak 71.

U ostvarivanju svojih prava i dužnosti Mjesna zajednica surađuje s drugim mjesnim zajednicama, poduzećima i drugim organizacijama i zajednicama.
Suradnja s drugim mjesnim zajednicama ostvaruje se kroz zajedničke akcije na ostvarivanju zadataka koji predstavljaju zajednički interes građana.
U cilju ostvarivanja suradnje s poduzećima i drugim organizacijama i zajednicama, Mjesna zajednica predlaže mjere za zajedničko rješavanje pitanja, utvrđuje međusobna prava i obveze, podstiče udruživanje rada i sredstava u rješavanju pojedinih pitanja od zajedničkog interesa, daje inicijativu da se normativnim aktima poduzeća reguliraju određena pitanja u svezi suradnje.

X – POSTUPAK ZA IZMJENE I DOPUNE STATUTA

 

Članak 72.

Inicijativu za donošenje novog ili izmjene i dopune važećeg statuta mogu pokrenuti: građani na Zboru i tijela Mjesne zajednice.
Inicijativa se podnosi Vijeću Mjesne zajednice.
Vijeće Mjesne zajednice razmatra inicijativu i o zauzetom stavu obavještava podnositelja.

Članak 73.

Ako Vijeće Mjesne zajednice prihvati inicijativu iz prethodnog stava, poduzeće mjere za izradu prijedloga novog statuta, odnosno za izmjene i dopune važećeg statuta.
Prijedlog statuta razmatra i utvrđuje Vijeće Mjesne zajednice nakon provedene rasprave na Zboru građana.
Prijedlog je usvojen ako se za njega izjasni većina članova na Zboru građana Mjesne zajednice.
Ako prijedlog ne bude prihvaćen, ne može se pokrenuti novi postupak za promjenu statuta o istini pitanjima prije isteka roka od šest mjeseci.

Članak 74.

Statut i drugi opći akti Mjesne zajednice objavljuju se na oglasnoj ploči Mjesne zajednice.

Članak 75.

Usklađivanje općih akata Mjesne zajednice i organizacije i sastava tijela Mjesne zajednice s ovim statutom izvršit će se najkasnije u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu Statuta.

Članak 76.

Danom stupanja na snagu ovog Statuta, prestaje važiti  Statut Mjesne zajednice _________________, broj_________ od_____________.
Ovaj Statut stupa na snagu danom objavljivanja na oglasnoj ploči.

OPĆINA GRUDE                                                                  PREDSJEDNIK
Mjesna zajednica____________                                             Vijeća Mjesne zajednice
Broj:
Dana,_______2010.  godine                                                  ____________________                        

Izmijenjeni članci: 3, 5, 16, 18, 21, 25, 32 (35 novi  broj), 35 (38 novi  broj), 39 (42 novi  
broj), 42  (45 novi  broj), 59 (63 novi  broj)
Novi članci: 26, 27, 28, 62,
Updated: 23. studenoga 2010. — 16:37
Sovići Donji © 2015 Frontier Theme