Sovići Donji

Službene stranice mjesne zajednice Sovići Donji

Zvonko Bušić – Taik konačno slobodan

busici_arhivaHRVATSKI emigrant i naš sumještanin Zvonko Bušić – Taik večeras je zrakoplovom iz Švedske sletio u Zračnu luku Zagreb, gdje ga je dočekalo oduševljeno mnoštvo od preko 1.000 ljudi, među kojima su bili Dražen Budiša i Marko Perković Thompson. Na zagrebačkom aerodromu ga je u vrlo emotivnoj atmosferi dočekala supruga Julienne Eden Bušić i rodbina, te prijatelji s kojima je 1976. oteo američki avion kompanije TWA. Na ovaj način je okončana 32-godišnja agonija ovoga velikog Hrvatskog domoljuba, koji nikada nije dovodio u pitanje ideale Hrvatske slobode i državnosti, za koju se požrtvovno borio na sve moguće načine.

Rođen 1946. godine u selu Gorica, općina Grude, još kao srednjoškolac je zbog otvorenih prohrvatskih stavova zlostavljan, zatvaran i progonjen od strane tadašnjih jugoslavenskih komunističkih vlasti. Kao vrlo mlad odlazi u emigraciju, najprije u Austriju a zatim prelazi u SAD, s nadom da će tamo njegovo emigrantsko djelovanje biti efikasnije.

U nedjelju izašao iz zatvora u Indiani

Iako je bilo najavljeno da bi njegova deportacija iz Sjedinjenih Država mogla potrajati i do dva mjeseca, njegova supruga Julienne Eden Bušić je potvrdila da će njen suprug večeras oko 20 sati doputovati u Hrvatsku. U nedjelju je prebačen u nadležnost Imigracijske i carinske službe koja je otpočela postupak njegove deportacije u Hrvatsku.

Bušić se do kraja 2006. godine nalazio u zatvoru Terre Haute u američkoj državi Indiana, u zatvorskoj jedinici koja je namijenjena osuđenicima za terorizam. U tom strogo kontroliranom zatvoru međusobna komunikacija zatvorenika se morala odvijati isključivo na engleskom jeziku, a telefonski pozivi i poštanske pošiljke su bile strogo nadzirane. Zanimljivo je da je Bušić tamo bio jedan od samo dvojice nemuslimanskih zatvorenika.

Pomilovan još u svibnju

Podsjetimo, Američka komisija za pomilovanje još u svibnju je prihvatila njegovu zamolbu za pomilovanjem, a vijest je početkom srpnja potvrđena od strane Komisije za pomilovanja pod uvjetom da se se nikad ne vrati u SAD. U zatvoru je proveo 32 godine zbog otmice zrakoplova i podmetanja eksplozivne naprave u jednoj njujorškoj željezničkoj postaji.

Otmica i podmetanje bombe bili su namijenjeni isticanju lošeg hrvatskog položaja u tadašnjoj Jugoslaviji, a Bušić i njegova ekipa: supruga Julienne Eden Bušić, Petar Matanić, Frane Pešut i Slobodan Vlašić, odgovorni su za otmicu.

Osuđen na doživotnu kaznu zatvora

Otmičari su zrakoplov kompanije TWA sa 92 putnika oteli 10. rujna 1976. godine. Zrakoplov je poletio s aerodroma La Guardia u New Yorku prema Chicagu, međutim skupina predvođena Bušićem ga je otela s namjerom da iz njega izbaci letke iznad Pariza, Londona i New Yorka u kojima se objašnjava status Hrvatske u komunističkoj Jugoslaviji.

Zrakoplov je iz Sjedinjenih Država preletio Atlantik i sletio na Island, odakle je poletio prema Londonu. Otmičari su iznad Londona bacili letke, nakon čega su putovanje nastavili prema Parizu iznad kojeg su također bačeni letci. Avion je nakon toga sletio na pariški aerodrom Charles de Gaulle na kojem su se Bušić i ostali predali policiji.

1977. godine Bušić je zbog otmice i pogibije policajca, koji je zbog nesmotrenosti smrtno stradao prilikom pokušaja demontiranja podmetnute eksplozivne naprave, osuđen na doživotnu kaznu zatvora. Ostali otmičari dobili su 30 godina zatvora, ali su u međuvremenu pomilovani i pušteni na slobodu.

Updated: 24. srpnja 2008. — 22:41
Sovići Donji © 2015 Frontier Theme