
Sam naziv "Sovićki Tulipan" označava navijače i pratitelje sovićkih ekipa prilikom sportskih natjecanja i drugih aktivnosti. Trenutačno ih ima oko 2.000 i dobro su raspoređeni. Najviše ih je u BiH (Sovići, Grude, Mostar, Sarajevo) zatim u Hrvatskoj (Split, Zagreb, Osijek) te u Europi (Njemačka, Austrija, Švicarska, Švedska itd.), i nešto manje u Sjevernoj i Južnoj Americi. Uglavnom su veseli, osjećajni, skloni zaljubljivanju i izrazito su jake volje za navijanjem.
Tijela ovih Tulipana su visine od 40 – 210 cm, a na vrhu im se nalazi glava, najčešće duguljastog oblika, s brkovima, bradom ili bez njih.
Lica su obojana različitim nijansama narančaste boje, odjeća je, ukoliko je nose, široka i napravljena od raznih materijala: pamuka, svile, gume, najlona i također je narančaste boje.
U cilju nastavka održavanja vrste, razmnožavaju se generativno (sjemenom). Razmak između pojedinih razmnožavanja kod sovićkih Tulipana je dosta varijabilan i potpuno nepredvidiv.
Vrlo su cijenjeni kao gostujući navijači zbog čega se masovno i odazivaju na gostujuće utakmice. U cilju što boljeg navijanja, u gostionicama i kafićima se obavlja izazivanje tj. „forsiranje Tulipana“ za prijevremeno pjevanje.
Dugotrajnim promatranjem je utvrđeno da Tulipani dobro navijaju na svim vrstama tribina na kojima nisu dostupni staklo, plastične boce i razni tvrdi predmeti.
Istraživanja provedena na reprezentativnom uzorku su pokazala kako Tulipani uopće ne vole veliku vrućinu, pa su stoga najaktivniji od sumraka do zore!
Smatra se da su u Soviće doneseni iz raznih krajeva Hercegovine u periodu od 17. – 19. stoljeća, iako za to još nema čvrstih dokaza. Danas postoji velik broj varijeteta, s tim da zadnja ispitivanja govore da je svaki navijač zasebna vrsta sovićkog Tulipana.
Vrlo je važno da među sovićkim Tulipanima nema GMO tulipana, što je potvrda visoke kvalitete i originalnog porijekla.
Tulipani su veoma tolerantni prema suprotnom spolu, te pokazuju otvorenu želju za kontaktom sa Tulipankama ma odakle one dolazile i ma koje one boje bile. Nekolicina primjera iz prakse nedvojbeno pokazuje da iskrenim i stvarno dobrim Tulipankama između ostalog može izrasti čak i par prekrasnih narančasto-bijelih krila (v. sliku).
Velika varijabilnost u biološkim karakteristikama dala je uobičajenu klasifikaciju u više skupina, a sukladno predjelu u kojem se nalazi najveći broj primjeraka:
1. Bobanjski Tulipani – Navijaju već krajem ožujka i početkom travnja, teški su od 4,5 kg do 145 kg, jednostavnih frizura, često navijaju na jednom mjestu i do 5 dana.
2. Vlašićki Tulipani – Navijaju od travnja. Najteži su od svih, i pogotovo dobro navijaju na mjestima s puno vlage.
3. Prlićki Tulipani – Najpoznatiji primjerci se nalaze ispod Svetigore. Karakterizira ih spremnost za navijanje u bilo koje doba dana ili noći.

4. Pejićki Tulipani – Na natkrivenim tribinama navijaju već od siječnja, potrebno ih je stalno nalijevati kako bi se zadržali u što dužoj biološkoj aktivnosti.
5. Šimićki Tulipani – doneseni iz Alagovca, teško ih je ukratko opisati, postoji velik broj osebujnih primjeraka koji se ne mogu lako okarakterizirati. Ponekad ih je teško prepoznati u prirodi.
6. Tulipani iz Mikulića – Ova skupina je poznata po brojnim hibridnim sortama.
7. Tulipani Čuljci – Kod ovih vrsta nije poznato razdoblje mirovanja, navijaju u bilo koje doba godine, a zbog svojih karakteristika se ne dovode dva puta u isto mjesto.
8. Tulipani Bošnjaci – spadaju u najljepši i najomiljeniji dio navijača, veoma su dekorativni.
9. Tulipani Grubišići – Uz povoljne uvjete navijaju sve do jeseni, vole navijati na otvorenom.
10. Još su poznate kvalitetne vrste i iz Spajića, Stipića, Benovića, Marića, Crnogoraca, Bazina, Kozina…
Primjećeno je da su Tulipani nakon napornog navijanja često vrlo iscrpljeni i promukli, a za oporavak i brzi povrat snage koriste poseban ljekoviti koktel pripremljen od različitih vrste pive (karlovačko, hercegovačko, ožujsko, heineken…). Nakon navijanja tulipani obično bez razmišljanja na eks ispijaju propisanu dozu koktela (oko 0,7 l) kako je to prikazano na donjim slikama. Pravilno ispijanje koktela se vrši na način da se čitavo vrijeme trajanja akcije pogled ne skida sa istoga, uz napomenu da nos mora biti što bliži posudi iz koje se pije, sve u cilju što boljega osjeta.
Inače, pomenuti koktel vrlo brzo djeluje dajući pritom Tulipanima neodoljivi osjećaj harmonije i spokoja što se najbolje vidi iz priloženog.
Zanimljivo da sovićki Tulipani imaju brojne sljedbenike i u drugim zemljama, a najveća poznata strana kolonija Tulipana uspjeva na širem području
Nizozemske.