Mjesna zajednica Sovići Donji je krajem srpnja ove godine sa službom za zapošljavanje Zapadnohercegovačke županije sklopila ugovor o sufinanciranju projekata zaštite okoliša. Temeljem pomenutog ugovora mjesna zajednica ima mogućnost angažirati određeni broj nezaposlenih osoba na provedbi pojedinih ekoloških projekata. U ovoj godini će se organizirano čistiti korito kamenog kanala (tzv. "Drage") u naselju Bobanova Draga.
Mjesna zajednica Sovići Donji je krajem srpnja ove godine sa službom za zapošljavanje Zapadnohercegovačke županije sklopila ugovor o sufinanciranju projekata zaštite okoliša. Temeljem pomenutog ugovora mjesna zajednica ima mogućnost angažirati određeni broj nezaposlenih osoba na provedbi pojedinih ekoloških projekata.
Na 16. sjednici Vijeća MZ usvojen je zaključak da se krene s pripremama akcije čišćenja kamenog korita odvodnog kanala u naselju Bobanova Draga. Zbog specifične konfiguracije terena u zaleđu Bobanove Drage, koji obiluje brojnim kanjonima i dragama, kao i zbog nekontrolirane sječe šume u prošlosti je često dolazilo do katastrofalnih poplava. Najveća zabilježena poplava dogodila se 1924. godine, kada je snažna bujica u Bobanovoj Dragi porušila veliki broj stambenih i gospodarskih objekata, a samo pukim slučajem nije bilo ljudskih žrtava. Na zamolbu lokalnog stanovništva za pomoć, pozitivno je odgovorila uprava tadašnje Primorske Banovine koja je imala svoje administrativno sjedište u Splitu. Odobrena su značajna financijska sredstva za rješavanje postojećeg problema, te je načinjena projektna dokumentacija koja je predviđala izgradnju kamenih ustava (tzv. Jazovi), te gradnju kamenog odvodnog kanala (tzv. Draga) u dužini 500m. Također je planirano i sistematsko pošumljavanje s ciljem umanjivanja erozije. U periodu iduće 2 godine napravljeno je ukupno 9 kamenih ustava, načinjeno je 500m odvodnog kanala (draga) te je posađeno oko 50 Ha borove šume. Na taj način je trajno riješen problem poplava u Bobanovoj Dragi. Međutim, „draga“ i „jazovi“, koji predstavljaju svojevrstan kameni spomenik toga vremena, su danas gotovo u potpunosti obrasli u šikaru te je stoga upitna i njihova funkcija sprečavanja poplava. Zbog guste vegetacije kojom je „Draga“ obrasla nakupilo se i dosta zemlje te sitnoga kamenja u njenom koritu, pa je u slučaju većih padalina očekivano izljevanje vode izvan korita. Donji dio Drage je prije nekoliko godina očišćen zahvaljujući aktivnostima koje su mještani financirali vlastitim sredstvima, čime je preventivno otklonjena mogućnost poplave u jednom dijelu samoga naselja. Mjesna zajednica planira ove godine pokrenuti akciju čišćenja i preostalog dijela „drage“, za šta je potrebno organizirati sljedeće:
– Sasjecanje drveća i šikare, za šta se uglavnom planira angažirati nezaposlene osobe,
– Uklanjanje nataložene zemlje i sitnog kamenja iz korita „drage“, za šta je neophodno angažirati građevinske strojeve,
– U narednim godinama mjesna zajednica planira pokrenuti akciju čišćenja jazova, te prosijecanja brdskih staza koje kroz kanjon „drage“ vode do planinske kuće u predjelu zvanom Šušnjari.
Vijeće MZ Sovići Donji poziva sve osobe s područja mjesne zajednice zainteresirane za sudjelovanje u ovoj akciji, da se sukladno naselju u kojem žive jave kontakt osobama:
– Željko Vlašić (063 326 483), za područje naselja Vlašići i Prlići
– Mladen Šimić (063 326 876), za područje naselja Pejići, Šimići i Pejića Draga
– Robert Njavro (063 463 678), za područje naselja, Bošnjaci, Čuljci i Bobanova Draga
Prema uvjetima potpisanog Ugovora pravo na plaćenu dnevnicu u iznosu od 40 KM imaju aktivni sudionici akcije koji su evidentirani kao nezaposlene osobe u registru Službe za zapošljavanje ZHŽ.


